sobota, 11 lipca 2015

(!) Marsz Autonimii Śląska - 11.07.2015

W sobotę 11.07.2015 odbył się w Katowicach Marsz Autonomii zorganizowany przez Ruch Autonomii Śląska. Dziewiąta edycja marszu ruszyła z Placu Wolności pod gmach Sejmu Śląskiego. Ma to być akt uczczenia pamięci 95 rocznicy nadania Śląsku Statusu Organicznego w II Rzeczypospolitej. Podczas trwania pochodu pojawiła się również pikieta Ligi Obrony Suwerenności, która sprzeciwia się autonomii dla Śląska.  
 Zapraszam na film z marszu i fotorelacje.


Marsz okazała się wyjątkowym wydarzeniem, gdyż w tym roku wzięło w nim udział kilka tysięcy osób. Impreza od lat jest wzorem pokojowej oraz radosnej manifestacji swoich poglądów. W tym roku również wszystko przebiegało w spokojnej i miłej atmosferze. Ruch w centrum miasta nie został sparaliżowany, a jedynie chwilowo zmieniony. Pochód składał się z defilady, podczas której grała orkiestra, tańczył zespół, pojawiła się platforma, przejechał zaprzęg konny. Zgromadzeni głośno śpiewali i wykrzykiwali hasła związane z autonomią dla Śląska oraz innych regionów Polski.  Po zakończeniu marszu, na Placu Śląskim, odbyła się impreza piknikowa, czyli dobre jedzenie i muzyka. Koszty organizacji tej imprezy pokrył Ruch Autonomii Śląska z własnych składek oraz dzięki darczyńcom. 

Zainteresowanych sprawami Śląska zapraszam również do słuchania audycji Rozmowy Aktywnych Ślązaków co tydzień w soboty o 16.00, tam dokładnie prezentowany jest śląski punk widzenia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz