czwartek, 14 stycznia 2016

Fatum nad "Hardboiled", czyli o paczce, która nasiąknęła deszczem.

Antologia „Hardboiled” miała swoją premierę jakiś czas temu jednak jak przystało na nurt noir, nad paczką zawisło jakieś fatum. Nie udała się jej dotrzeć na czas, wędrowała po czeluściach pocztowych magazynów, przechodziła z rąk do rąk, obijała się, nasiąkała wilgocią i brudem, aż wróciła skąd wyruszyła. Cóż, nie można być optymistą gdy podchodzi się do takiej literatury, dlaczego więc poczta nie miałaby jej potraktować na takich samych zasadach. Paczka po wielu fatalnych perypetiach jednak dotarła. Nasiąknęła deszczem, wiatrem i zimnem, czyli jest gotowa do przeczytania...

Każda publikacja Wydawnictwa Gmork jest przemyślana i dopracowana graficznie. W każdej ekipa próbuje zaskoczyć nas czymś nowym. Nie tylko sięga po intrygujące style pisarzy, subgatunki, czy zapomniane przez innych trylogie, ale również eksperymentuje z oprawą graficzną samego tekstu. Zaprojektowana przez Darka Kocurka okładka sprawia, że od samego patrzenia krew zamarza w żyłach. W środku połączono literacką stylistykę noir z komiksową wizualizacją Macieja Komudy, jak dla mnie to strzał w dziesiątkę, dzięki któremu publikacja zyskała indywidualny charakter.  

„Hardboiled” to antologia dla wielbicieli brutalnego horroru, sprytnie wymieszanego z oldschoolowym kryminałem oraz mrocznego cyberpunku otoczonego woalką grozy.  Jakub Ćwiek ostrzega, by nie dać się zwieść pozorom, że puenty opowiadań są twardsze, bardziej brutalne i cyniczne, niż sprawiają wrażenie w pierwszej chwili. Gracham Masterton wyraził z kolei zadowolenie, że „istnieje jeszcze kliku takich pisarzy, którzy ośmielają się podwinąć ten gruby, włochaty dywan wygodnej codzienności, aby na poważnie przyjrzeć się ukrytemu pod nim wijącemu robactwu.”  Owszem istnieją, to: Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla, Kornel Mikołajczyk oraz Robert Ziembiński.Wstęp do antologii napisał Mariusz Czubaj. 

Patronat nad publikacją "Hardboiled" objęli: Alicya w Krainie Słów, Dzika Banda, Kostnica, Grabarz Polski, Histeria, Szortal, Okiem na Horror, Gildia, Paulina J. Król W świecie Słów, Creatio Fantastica, Bestiariusz, Sacretum, Horror.com.pl, Horrory, jejspojrzeniem.com.pl. Dystrybucja książki odbywa się dzięki: Ateneum, Motyle książkowe oraz w sklepie Wydawnictwa GmorkBrak komentarzy:

Prześlij komentarz